معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر منطقه ۹ شبکه پژوهش و فناوری دانشگاه های کشور: دانشگاه حکیم سبزواری از دانشگاه های پیشرو در توسعه تعاملات بین المللی است

0

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر منطقه ۹ شبکه پژوهش و فناوری دانشگاه های کشور: دانشگاه حکیم سبزواری از دانشگاه های پیشرو در توسعه تعاملات بین المللی است/عملکرد و برنامه ریزی علمی و پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری می تواند الگوی خوبی برای سایر دانشگاه های منطقه باشد

 دکتر احمد رضا بهرامی روز پنجشنبه در نشست معاونین پزوهشی دانشگاهها و مراکز پژوهشی و آموزشی منطقه ۹ کشور در دانشگاه حکیم سبزواری افزود: در بحث آموزش و پژوهش  دانشگاه حکیم  سبزواری در چندسال اخیر بسیار موفق عمل کرده است.

دبیر کارگروه آموزشی و پزوهشی فناوری و نوآوری خراسان رضوی داشگاه حکیم سبزواری را از دانشگاه های  قدیمی و ریشه دار منطقه شرق کشور برشمرد و تاکید کرد: هم اکنون این دانشگاه یکی ازوزنه های علمی قابل افتخار شرق کشور و استان است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد امکانات پژوهشی و آزمایشگاه های دانشگاه حکیم سبزواری را  بسیار خوب و عالی  عنوان کرد و تصریح داشت: عملکرد و برنامه ریزی علمی و پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری می تواند الگوی خوبی برای سایر دانشگاه های منطقه باشد.

دکتر بهرامی یادآور شد: دانشگاه حکیم در توسعه تبادلات بین المللی موفق عمل کرده است و در حامعه علم سنجی استان جزء پیشگامان می باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه های مختلف کشوردارای ظرفیت و توانمندی های مختلفی هستند هستند که باید بر اساس یک برنامه جامع مستند سازی شوند.

دکتربهرامی مهم ترین مشکل دانشگاه ها را کمبود اعتبارات پژوهشی دانست و افزود: بودجه ای که از سطح کلان کشور و از تولید ناخالص ملی به پژوهش اختصاص می یابد پایین تر از پنج درصد است.

وی ادامه داد: این اعتبار کم پژوهشی نیز برای اختصاص به بخش پژوهش ابتدا در اختیار دانشگاه قرار می گیرد و دانشگاه ها سهم اندکی را به موضوع پژوهش اختصاص می دهند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه فردوسی افزود: براساس قانون باید ۱۵ درصد اعتبارات دانشگاه ها به موضوع تحقیق و پژوهشی اختصاص پیدا کند و دانشگاه های سراسر کشور باید اعتبارات مورد نیاز پژوهش را بدون تغییر در اختیار این قسمت قرار دهند.

دبیر کارگروه آموزشی و پزوهشی فناوری و نوآوری خراسان رضوی اظهار کرد: در دانشگاهها کشور تولید علم جایگاه مناسبی دارد و ایران با وجود سهم کمی از تولید ناخالص ملی به پژوهش رتبه ۲۲ دنیا را در تولید علم دارد.

دکتربهرامی گفت: ایران در نوآوری از تولیدات مقاله رتبه ۷۸ دنیا را دارد و یرای اینکه تولیدات مقاله تبدیل به نوآوری شود به نظام های آروندی نیاز است که به این نظام ها در دانشگاهها بودجه ای اختصاص نیافته است.

نظر خود را بیان کنید

کد امنیتی *