پروژه ی مشترک تحقیقاتی دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه ایالتی مسکو

0

دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری گفت: طرح مشترک تحقیقاتی ” مطالعه زیستگاه ها و خزندگان مناطق شرقی و مرکزی فلات ایران” با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه ” ایالتی مسکو” روسیه به اجرا می رسد.

دکتر اسکندر رستگار  پویانی در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه ، با بیان اینکه پیشنهاد این طرح در یک سال گذشته توسط طرف روسی ارائه شده و اخیرا  پروپوزال مشترک  این طرح تصویب شد، اظهار کرد: دانشگاه ایالتی مسکو که بزرگترین دانشگاه روسیه است ، اعتبار اجرای این طرح را برعهده دارد.
وی با اشاره به اینکه این طرح تحقیقاتی در پروسه ای پنج ساله انجام خواهد شد، ادامه داد: بر این اساس تمامی مراحل نمونه گیری و مطالعات آزمایشگاهی طرح توسط دانشگاه حکیم سبزواری صورت خواهد گرفت و هزینه تحقیقات با طرف روسی است .

دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه خزندگان ایران مجموعه ای غنی و ناشناخته برای دنیاست، ادامه داد: نکته بسیار مهم در این تحقیق این است که بر اساس قرارداد منعقد شده بین دوطرف، هیچ نمونه جانوری از کشور خارج نخواهد شد و تمامی کارهای پژوهش و تحقیقات آزمایشگاهی در آزمایشگاه های مجهز دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری صورت خواهد گرفت.
دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری هزینه پیش بینی شده برای یکسال از تحقیقات این طرح را ۱۷ هزار دلار عنوان کرد و افزود: این هزینه طی سال های بعد و با توجه به پروسه تحقیقات  محاسبه خواهد شد.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری این پروژه تحقیقاتی را کاری بسیار ارز شمند برشمرد و گفت:بر آنیم در این طرح تحقیقاتی با  بررسی مشکلات زیستگاه های خزندگان و همچنین بررسی گونه های در معرض خطر این موجودات  در کشور، به حفظ و مراقبت از محیط زیست و گونه های جانوری خزندگان ایران کمک کنیم.

دکتر رستگار  پویانی هچنین از Roman Nazarov  و Daniel Melikv  دو خزنده شناس مطرح روسی به عنوان همکاران خود در این طرح مشترک نام برد.

 

نظر خود را بیان کنید