در طرح ارتباط با صنعت استادان دانشگاه حکیم سبزواری: “مکان‌یابی و تنظیم بهینه ریکلوزرها، سکشن‌لایزرها و کات اوت فیوزها در شبکه توزیع استان خراسان رضوی” بررسی می شود

0

در طرح ارتباط با صنعت دکتر محمد ابراهیم حاجی آبادی، دکتر مهدی صمدی، دکتر مرتضی رضایی  اعضای هیات علمی دانشگاه حیکم سبزواری”مکان‌یابی و تنظیم بهینه ریکلوزرها، سکشن‌لایزرها و کات اوت فیوزها در شبکه توزیع استان خراسان رضوی” بررسی می شود.

دکتر مهدی صمدی عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه حکیم سبزواری در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه گفت: این قرارداد با اعتبار یک میلیارد ریال انجام خواهد شد.

استادیار گروه برق و الکترونیک دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه عملکرد سیستمهای قدرت تحت تأثیر عوامل زیادی مانند مانورهای شبکه، خطاهای مختلف و خروج ناخواسته تجهیزات از سرویس دهی قرار دارد، افزود: در این میان، شبکه توزیع انرژی الکتریکی به دلیل گستردگی، در معرض خاموشی‌های فراوانی قرار دارد.

دکتر صمدی با تاکید بر اینکه طبق آمار، بیش از ۵۰% خاموشی‏های مشترکین، مربوط به شبکه توزیع است، ادامه داد:کاهش زمان خاموشی، کاهش انرژی توزیع نشده، افزایش قابلیت اطمینان سیستم و در نتیجه رضایت مشترکین از اهداف مهم یک شرکت توزیع می‌باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند ریکلوزر و سکشن‌لایزر در شبکه توزیع می تواند با جداسازی نقطه معیوب از شبکه، منجر به کاهش زمان و میزان خاموشی‌ها گردد.

دکتر صمدی ادامه داد: با توجه به هزینه قابل توجه خرید، نصب و تعمیر و نگهداری این تجهیزات، تعیین کمترین تعداد ریکلوزر و سکشن‌لایزر لازم، جهت حفاظت مطمئن از شبکه توزیع و تعیین موقعیت بهینه نصب آن‌ها از جمله نیازهای اساسی مدیران شبکه‌های توزیع می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه هدف از این پروژه بررسی اثر نصب تجهیزات حفاظتی ریکلوزر و سکشن‌لایزر بر هزینه‌ها و قابلیت اطمینان شبکه و نیز تعیین تعداد، موقعیت و تنظیمات بهینه مربوط به این تجهیزات است، ابراز داشت:  در این پروژه پس از بررسی مطالعات مرتبط و مروری بر تجارب سایر کشورها، وضعیت فعلی شبکه توزیع خراسان رضوی، از نظر نحوه بهره‌برداری و سوابق عملکرد ریکلوزرها، سکشن‏لایزرها و کات اوت فیوزها در حوادث رخ داده بررسی می شود، به این ترتیب، میزان صحت عملکرد تجهیزات حفاظتی موجود در حوادث رخ داده مشخص خواهد شد. سپس با مدلسازی اهداف طراح بصورت یک مسئله بهینه سازی، نرم افزاری جهت مکان‌یابی بهینه ریکلوزرها و سکشن‏لایزرها شبکه تهیه خواهد شد.

دکتر صمدی خاطرنشان کرد: این نرم ­افزار، مستقل از نوع فیدر و با دریافت اطلاعات مورد نیاز از جمله نقشه دیگسایلنت، مکانهای بهینه جهت نصب ریکلوزرها و سکشن‌لایزرها را مشخص خواهد نمود. در این راستا، آنالیز هزینه و فایده‌ تنظیم و نصب بهینه ریکلوزرها، سکشن‌لایزرها و کات اوت فیوزها در ۱۰ فیدر نمونه از شبکه توزیع برق خراسان رضوی انجام خواهد شد.

Source: خبر

نظر خود را بیان کنید

کد امنیتی *