رهبر انقلاب در دیدار رؤسای دانشگاه ها: عملکرد دانشگاه ها در آینده کشور تأثیر گذار است

0

حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح روز چهارشنبه در دیدار روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با تاکید بر نقش مهم دانشگاه ها در تاریخ معاصر به ویژه در نهضت اسلامی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بر لزوم برنامه ریزی  دانشگاه ها و مراکز علمی برای استفاده از میراث و تجارب علمی به منظور نقش آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی تاکید کردند.

۱۲۰۰۵۷_۳۰۸  ۱۲۰۰۶۴_۳۵۰  ????? ????? ??????????? ???????????? ????? ??? ? ???????? ??? ? ??????

در این جلسه که دکتر حدادنیا، رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز توفیق حضور پیدا کرده بودند، رهبر انقلاب جلسات و دیدارها با جامعه دانشگاهیان را یکی از بهترین و شیرین ترین جلسات و دیدارها عنوان کردند و افزودند: دانشگاه مهم ترین مرکز تربیت مدیران آینده کشور است به گونه ای که عملکرد مناسب و یا غیرمناسب دانشگاه در این زمینه، آینده کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند: پیروزی انقلاب اسلامی که مانند زلزله ای برای دنیای غرب و شرق آن زمان بود، تاثیر بسیار زیادی در دانشگاه ها گذاشت و بسیاری از فداکارترین و صادق ترین یاران انقلاب از متن دانشگاه بودند.

رهبر انقلاب تاکید کردند: باید تمام برنامه ها و مسیر حرکت دانشگاه ها در جهت نقش آفرینی در جهت ایجاد «تمدن نوین اسلامی »باشد.

ایشان وجود نیروهای مستعد را برای حرکت علمی، مهم خواندند و خاطرنشان کردند: مهم تر از نیروهای مستعد، جهت گیری علمی است، زیرا اگر جهت گیری علمی صحیح و در چارچوب اخلاق و معنویت نباشد، تبعات زیادی را به وجود خواهد آورد.

حضرت آیت الله خامنه ای، نیاز سنجی علمی برای حال و آینده کشور را بسیار ضروری خواندند و گفتند: در حرکت علمی باید نیازهای فعلی و نیازهای آینده کشور مدنظر قرار گیرد و در رشته هایی سرمایه گذاری شود که مورد نیاز کشور است.

ایشان جهت دهی به مقالات علمی و پایان نامه های دکتری در چارچوب نیازهای فعلی و آینده ایران را موضوعی مهم دانستند و افزودند: دانش هسته ای از جمله موضوعات مورد نیاز کشور است که سالها پیش روی آن سرمایه گذاری شد زیرا اگر امکان استفاده از نفت نباشد و یا ذخایر نفتی به پایان برسد، قطعا نیازمند انرژی جایگزین هستیم.

۱۲۰۰۵۸_۴۰۵  ۱۲۰۰۶۳_۷۳۸

ایشان در ادامه به موضوع مسائل فرهنگی در دانشگاه ها اشاره کردند و با انتقاد از برخی اقدامات انجام گرفته، گفتند: برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته اند و برای توجیه کار غلط خود می گویند دانشجو باید شاد باشد!

ایشان تاکید کردند: کار فرهنگی صجیح این است که انسان مومن، متخلق، انقلابی، معتقد به آرمان ها، دوستدار کشور و نظام اسلامی و دارای بصیرت و عمق دینی و سیاسی تربیت شود.

رهبر انقلاب ایجاد اعتماد به نفس و امید به آینده در میان جوانان را از دیگر کارهای فرهنگی لازم در دانشگاه ها برشمردند و گفتند: در کشور نقاط امیدواری بسیار زیاد است که از جمله آن ظرفیت های فراوان و موقعیت و اقتدار کنونی کشور است.

ایشان خطاب به مسئولین و روسای دانشگاه ها تاکید کردند: باید به جوان های انقلابی و مومن، خوش روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهیم به گونه ای که فضا دست آنها باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی سخنانشان با اشاره به علاقه دیرین و فراوان خود به دانشگاه و جامعه دانشگاهی، خاطر نشان کردند: امروز دانشگاه و دانشجو آماج بزرگترین توطئه هاست و دشمنان کشور از حضور دانشگاهیان با روحیه انقلابی و تهاجمی در میدان و برهم زدن خط قرمزهای آن ها و بالابردن پرچم علم و پررنگ کردن شعارهای انقلابی وحشت دارند و برای مقابله با این حرکت ها برنامه ریزی و هزینه های سنگینی می کنند.

رهبر انقلاب همچنین با تاکید بر ضرورت ترویج ارزش ها در محیط های دانشگاهی گفتند: باید به دغدغه دانشجویان ارزشی و انقلابی و همچنین هزاران نفر از اساتید مومن و انقلابی که امروز در دانشگاه ها هستند، توجه کرد و از این اساتید قدردانی و قدرشناسی کرد.

لازم به ذکر است پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت گزارشی از روند فعالیت های وزارت خانه های تحت نظر خود را به محضر رهبر انقلاب بیان داشتند.

نظر خود را بیان کنید

کد امنیتی *